Dünyanın en güzel sahili Ölüdeniz

Bild gazetesinin düzenlediği ankette “Dünyanın En Güzel Sahili” seçilen 6 bin nüfuslu Ölüdeniz Beldesinin nüfusu yaz sezonunda 50 bine ulaşıyor.

FETHİYE - Almanya’nın en yüksek tirajlı gazetesi olan Bild’in internette başlattığı, Dünyanın En Güzel Sahili yarışmasında en yüksek oyu alarak birinci olan Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Ölüdeniz beldesinde turizmciler birincilik sevincini yaşıyorlar

 

 

 

Muğla Valisi Temel Koçaklar, Muğla’nın doğal güzellikleri ile Türkiye’nin en güzel kentlerinden birisi olduğuna işaret ederek, “Muğla’nın doğal güzellikleri cennetinyeryüzündeki yansımasıdır. Ölüdeniz de bu güzelliklerden bir tanesi. Bu güzellikleri bütün insanların görmesi lazım” dedi.Koçaklar, Muğla’da turizme büyük önem verdiklerine de işaret ederek, “Özellikle bakir koylarımızın korunması için yoğun çaba harcıyoruz. Türkiye’de ve dünyanın farklı yerlerinde yaşayan insanlarıMuğla’nın doğal güzelliklerini görmeye davet ediyoruz” diye konuştu.Ölüdeniz Belediye Başkanı Keramettin Yılmaz, Beldelerinin nüfusunun 6 bin olduğunu belirterek, “Yaz sezonunda nüfusumuz 50 bineyaklaşıyor. Alman Bild gazetesinin dünyanın en güzel sahili yarışmasında Ölüdeniz’in birinci seçilmesiyle Ölüdeniz’in Türkiye ve dünyanın en gözde tatil beldesi olduğu bir kez daha kanıtlanmıştır” dedi.Dünyanın cennet köşelerinden birinde yaşadıklarını ifade eden Yılmaz, “Bizi destekleyen bütün tatilcilere çok teşekkür ediyorum. Ölüdeniz’in birinci seçilmesi hem Ölüdeniz hem Türkiye için çok iyi oldu. Morallerin bozuk başladığı turizm sezonu için çok iyi moral oldu. Ölüdeniz’e bu yıl ve bundan sonraki yıllarda daha çok turist beklentisi içindeyiz” diye konuştu.

ÖLÜDENİZ’DE MAVİ BAYRAKLI PLAJLAR
Ölüdeniz’de 2’si otellere ait olmak üzere 3 adet mavi bayraklı plaj bulunuyor. 2005 yılında mavibayrak ödülü verilen ve Muğla Valiliği Özel İdaresi bünyesinde kurulanbir şirket tarafından işletilen Kumburnu Tabiat Parkı, turistlerin en fazla ilgi gösterdiği ve “Blue Lagun” adını verdikleri plaj.

Plaja 2000 yılının mayıs ayında alınan bir karar doğrultusunda teknelerin girişine koruma amaçlı olarak izin verilmiyor.Kumburnu Tabiat Parkı’nın plajında 100 metrelik bir mesafede saha koruması yapılarak bu alanın sürekli temiz kalması sağlanıyor. Bu mesafeye giren atıklar görevliler tarafından anında temizleniyor.Özel Çevre Koruma ve Birinci Derece Doğal sit alanı ilan edilen Ölüdeniz Tabiat Parkı’nda yapılaşmaya izin verilmiyor. Yetkililer, Kumburnu Tabiat Parkı’nın 2000 yılından itibaren Muğla Valiliğinin yoğun çabası ile mavi bayrak ödülünü aldığını vurguladılar.

ÖLÜDENİZ’DE PARAŞÜT KEYFİ
Ölüdeniz’e tatil için gelen turistler, Ölüdeniz’in doğal güzelliklerini ve denizi gökyüzünden görmek için bin 970 metre rakımlıBabadağ’dan yamaç paraşütü ile atlıyorlar. Babadağ’dan atlamak isteyen turistler atlama turları düzenleyen şirketlere kişi başına yaklaşık 150 YTL ücret ödüyorlar.Turistlerin bir bölümü ise evlilik törenlerini yamaç paraşütü ile atlarken yapıyorlar.

ÖLÜDENİZ FESTİVALİ
Ölüdeniz’in tanıtılması için her yıl geleneksel olarak “Ölüdeniz Kültür ve Sanat Festivali” düzenleniyor. 22 Haziranda başlayacak olanfestival kapsamında, yamaç paraşütçülerinin beraberlerinde keçilerle atlayacakları belirtildi.


Festival kapsamında düzenlenen “Yılın Keçisi” yarışmasının adaylarının ise yaşamını yitiren Atilla İlhan, yazar Nihat Genç, ATO Başkanı Sinan Aygun ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Türkan Saylan olarak belirlendiği kaydedildi.


 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !